نگهداری گربه در خانه نکات و استاندارد هایی دارد که حتما می بایست برای حفظ سلامتی و خوش خلقی گربه رعایت شود. نکاتی که در این مقاله به شما توضیح می دهیم مواردی هست که اگر به درستی رعایت شود گربه خوش اخلاق و سالم تری خواهید داشت.

گربه ها متعهد هستند

بر خلاف دیدگاه مردم که صاحب گربه نیستند گربه ها نسبت به صاحبشان و همچنین گربه هایی که با آنها زندگی می کنند متعهد هستند. این خصلت گربه ها باعث می شود که گربه ها دوست نداشته باشند که صاحبشان تغییر کند. پس اگر می خواهید به درستی  از گربه تان نگهداری کنید بهتر است که کمتر سرپرستی گربه تان را به دیگری بسپارید و یا اینکه زمان طولانی از گربه تان دور باشید. گربه ها نیاز به تعامل و دیده شدن دارند و اگر مدت زیادی خارج از منزل هستید بهتر است که کسی را داشته باشید که به گربه تان سر بزند ( البته اگر گربه تان اجتماعی باشد )
بهترین زمان برای اجتماعی کردن گربه ها از زمان ۹ هفتگی گربه ها به پایین می باشد. برای اجتماعی کردن گربه خود پیشنهاد می کنیم که مقاله اجتماعی سازی گربه ها را حتما مطالعه کنید.

شما همچنین می توانید گربه خود را در آن روز به پانسیون های نگهداری گربه بسپارید تا تنها نباشد . البته اگر روزهای زیادی قرار است که از گربه تان دور باشید. پانسیون گربه هتل میو یکی از بهترین پانسیون ها برای نگهداری گربه ها به صورت مهد کودک می باشد. پرسنل این مجموعه همواره در روز با گربه ها بازی می کنند و هدف این مجموعه ایجاد فضای با آرامش و مناسب برای نگهداری درست گربه می باشد.

گربه ها علاقه شدیدی به دیدن محیط پیرامون و اتفاقات بیرون دارند 

محیط خانه معمولا ثابت و بدون تغییر می باشد. گربه ها علاقه ی شدیدی به مشاهده اجسام جدید و یا جاهای جدید دارند و بسیار کنجکاو هستند. اگر گربه ی دیگری ندارید که برای گربه تان ایجاد بازی و شگفتی کند بهتر است که در منزل جایی داشته باشید که گربه بتواند بیرون را ببیند. گربه ها عاشق پنجره هستند و بهتر است محل نگهداری گربه در خانه پنجره داشته باشد تا گربه ها بتوانند حس کنجکاوی خود را تخلیه کنند. هر چه اتفاقات بیشتری کنار گربه ها رخ دهد گربه ها شاد تر خواهند بود. همچنین نور خورشید بسیار برای جلوگیری از بیماری های پوستی در گربه ها موثر می باشد و سیستم دفاعی بدنشان را نیز تقویت می کند.

گربه ها علاقه زیادی به ارتفاع و همچنین مبل دارند

اگر در خانه طاقچه دارید و یا ارتفاعی که می توانید همیشه خالی نگه‌ دارید در منزل وجود دارد سعی کنید همیشه خالی بماند و یا حتی جای خواب گربه را در آنجا قرار دهید. وجود یک اسکرچر بزرگ در خانه یا یک درخت مصنوعی بهترین وسیله برای گربه می باشد. یک اسکرچر می تواند حس گربه ها در رابطه به ارتفاع و همچنین حس گربه ها برای ناخن کشیدن را تخلیه کند. گربه ها عاشق ناخن کشیدن هستند ولی معمولا تنها وسایلی که در خانه پیدا می شود مبل و فرش می باشد و به ناچار برای ناخن کشیدن از این دو مورد استفاده می شود. اسکرچر می تواند ناجی مبل و فرش شما باشد.

گربه ها عاشق بازی کردن هستند

هر روز زمانی برای بازی با گربه ها در نظر بگیرید. این کار باعث تخلیه انرژی گربه ها و همچنین رها شدن حس شکار کردن می شود. سعی کنید بازی ها متنوع باشد تا گربه هم جستجو کند هم دنبال اسباب بازی برود و هم شکار کند و از دستانش استفاده کند. ورزش کردن و فعالیت کردن همانطور که برای انسان ها مفید است برای گربه ها هم بسیار اهمیت دارد و علاوه بر اینکه گربه ها شادتر می شوند سالم تر نیز خواهند بود.
حتی اگر در منزل نیستید هم می توانید اسباب بازی هایی فراهم کنید تا در نبود شما گربه تان بازی کند و فقط یک جا نشیند. در مقاله ی دیگری در مورد انواع اسباب بازی گربه ها صحبت می کنیم.

گربه ها از نظافت و تمیزی محیط لذت می برند

یکی از نکات پر اهمیت در نگهداری گربه در خانه حفظ نظافت محل زندگی گربه می باشد. گربه ها ممکن است ناخواسته بخشی از خاکشان را بیرون بریزند ولی از این کار لذت نمی برند . همچنین تا احساس کنند که بدنشان کثیف شده سریعا با لیس زدن خودشان را تمیز می کنند. محیط پاکیزه زندگی باعث خوشحالی و شادابی گربه می شود. در مطالعه ای که تیم رفتارشناسی پانسیون گربه هتل میو به سرپرستی خانم ترانه بهنیاپور انجام داد به این نتیجه رسیدیم که حفظ نظافت محل زندگی گربه ها مهم ترین بخش و تاثیر را در رفتار  و خوش خلقی گربه ها دارد. لذا هتل میو با نظافت ۲۴ ساعته سعی دارد که این محیط را برای گربه ها همواره پاکیزه نگه دارد.

گربه ها دوست دارند که هویت مستقل داشته باشند

همه ی گربه ها دوست دارند که هویت مستقل و منحصر به فرد داشته باشند. سعی کنید که اسم گربه را هرگز تغییر ندهید. و همیشه به اسم خودش گربه را صدا کنید. قلاده یکی از مواردیست که باعث می‌شود گربه احساس منحصر به فرد بودن بکند. مخصوصا اگر بیش از یک گربه در خانه دارید بهتر است قلاده هایی با رنگ های مختلف داشته باشند.

امیدواریم که این مطلب به شما کمک کرده باشد تا به بهترین نحو از گربه خود در خانه نگهداری کنید  همچنین در صورتی که مایل بودید می توانید نگهداری از گربه خودتان را به ما بسپارید.