برای داشتن یک زندگی سالم و طولانی، گربه شما باید تغذیه مناسبی داشته باشد.

در ادامه به نکاتی می پردازیم که هنگام انتخاب  مناسب ترین رژیم غذایی گربه خود، باید در نظر بگیرید.

 

مواد مغذی ضروری برای رژیم غذایی گربه ها

گربه ها گوشتخوار اجباری هستند، به این معنی که آن ها متکی به مواد غذایی ای هستند که فقط در محصولات حیوانی یافت می شود.

گربه ها شکارچیانی تکامل یافته اند و طعمه های حاوی مقدار زیادی پروتئین، مقدار متوسط چربی و مقدار اندکی کربوهیدرات را مصرف می کنند، رژیم غذایی آن ها همیشه به این نسبت کلی می بایست رعایت شود. آن ها همچنین به بیش از ده ها مواد مغذی دیگر مانند ویتامین ها، اسیدهای چرب، مواد معدنی و اسیدهای آمینه نیاز دارند.

اگرچه گربه شما برای سالم بودن به مقدار مشخصی از هر ماده غذایی نیاز دارد، اما مقدار بیشتر همیشه گزینه ی مناسبی نیست. این موضوع به ویژه در رابطه با مواد معدنی و ویتامین ها صدق می کند، بنابراین اگر رژیم غذایی کامل و متعادلی دارید معمولا استفاده از مکمل ها ضروری نیست.

بسیار مهم است که بدانید مکمل ها می توانند برای گربه شما مضر باشند و هرگز نباید بدون تایید دامپزشک مصرف شوند.

گربه ها باید همیشه به آب تمیز و شیرین دسترسی داشته باشند.

انواع غذای تجاری گربه

غذاهای تجاری گربه که امروزه در سطح دنیا شناخته شده هستند به صورت خشک، نیمه مرطوب و کنسرو شده بسته بندی میشوند. این محصولات از نظر محتوای آب، سطح پروتئین، خوش طعم بودن، تراکم کالری و قابلیت هضم با یکدیگر متفاوت هستند.

 غذای خشک در رژیم غذایی گربه

غذای خشک بین 6 تا 10 درصد آب دارد. بسته به فرمول خاص، مخلوطی از مواد ترکیب شده، اکسترود می شوند و سپس به قطعاتی به اندازه ی یک لقمه، خشک می شوند. مواد تشکیل دهنده این غذا می تواند شامل موارد زیر باشد:

  1. گوشت و یا فرآورده های جانبی گوشت
  2. طیور و یا محصولات جانبی آن
  3. غلات و یا محصولات جانبی آن
  4. ماهی
  5. منابع فیبر
  6. محصولات شیر
  7. مکمل های ویتامین و معدنی

تکه های غذای خشک معمولا با تقویت کننده های طعم مانند چربی حیوانی پوشانده می شوند تا غذا اشتهاآورتر بشود.

یک نکته قابل توجه در رابطه با غذای خشک این است که نسبتا ارزان است و از آنجایی که خشک نمی شوند به صاحبان گربه حق “انتخاب آزاد” و راحتی می دهد.

با این حال، غذای خشک ممکن است کمتر از غذای نیمه مرطوب و مرطوب باب میل گربه باشد و بسته به نوع و کیفیتی که مواد تشکیل دهنده آن ها دارند، قابلیت هضم پایین تری داشته باشند.

اگر شما از غذای خشک برای حیوان خانگیتان استفاده می کنید مهم است بدانید که بخش های استفاده نشده را باید در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید و همیشه حواستان به تاریخ انقضای آن باشد.

ممکن است شما نیز مانند دیگر صاحبان گربه مقدار زیادی غذای خشک تهیه کنید تا برای مدت بیشتری از آن استفاده کنید، در این صورت بهتر است قبل از دادن غذا به گربه تاریخ انقضاء را بررسی کنید.

می دانیم که نگهداری غذا برای مدت طولانی باعث کاهش فعالیت و قدرت بسیاری از ویتامین ها می شود و همینطور احتمال فاسد شدن چربی ها را افزایش می دهد.

 

غذای نیمه مرطوب در رژیم غذایی گربه

مواد اولیه غذای نیمه مرطوب گوشت و فرآورده های فرعی گوشت هستند که تقریبا 35 درصد رطوبت دارند. از جمله موادی که به غذای نیمه مرطوب افزوده می شود سویا، غلات و مواد نگهدارنده هستند که برای ساخت محصول نهایی مورد نیاز هستند.

هزینه غذاهای نیمه مرطوب عموما در حد متوسط هستند. نکته حائز اهمیت در رابطه با غذاهای نیمه مرطوب این است که این غذاها ممکن است برای برخی از گربه ها جذاب تر از غذای خشک باشد، به این دلیل که می توان به راحتی و آزادانه از آنها تغذیه کرد. با این حال، پس از باز شدن بسته بندی، ممکن است غذا خشک شود، طعم آن کم شود و یا فاسد شود.

 

غذای کنسرو شده

غذای کنسرو شده گربه دارای حداقل 75 درصد رطوبت است که همین موضوع آن را به منبع غذایی مناسبی حاوی آب تبدیل می کند. به طور کلی غذای کنسرو شده گران ترین نوع غذای گربه است و همینطور برای اکثر گربه ها خوش طعم و لذیذ است.

این نوع غذا انواع مختلفی دارد که برای گربه سخت گیر شما می تواند گزینه خوبی باشد. نکته دیگر آن که غذا کنسرو شده تا زمانی که باز نشود ماندگاری بالایی دارد و هنگام باز شدن هر بخش استفاده نشده باید در یخچال نگهداری شود تا کیفیت آن حفظ شود و همچنین از فساد آن جلوگیری شود.

غذای کنسرو شده گربه معمولا شامل گوشت هایی مانند کلیه و جگر و محصولات جانبی گوشت به عنوان مواد اولیه هستند .با این حال، هنگام استفاده از هر نوع غذای گربه برچسب های تغذیه روی آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که دارای ضمانت غذایی هستند.

نیاز تغذیه ای گربه ها در مراحل مختلف زندگی متفاوت است.

این مراحل شامل: بچه گربه، بزرگسالی، بارداری و شیردهی است. برچسب تغذیه روی غذای گربه باید اشاره داشته باشد که با کدام مرحله از چرخه زندگی گربه متعادل است. برخی از غذاهای گربه برای تمام مراحل زندگی آن ها فرموله شده اند، که این امر می تواند فرآیند انتخاب را برای صاحبین گربه در سنین مختلف آسان کند.

 

نکات مهم در مورد نحوه ی خورد و خوراک گربه ها

برخی از گربه ها می توانند در مورد محل غذا خوردن خود حساس باشند.

به خاطر داشته باشید که مکان های پر سر و صدا، شلوغ، حضور حیوانات دیگر، ظرف غذاهای کثیف یا سطل زباله از عواملی هستند که گربه را از خوردن غذا منصرف

می کنند. سعی داشته باشید که نسبت به برنامه غذایی گربه خود حساس باشید و این نکات را رعایت کنید.

اگر گربه شما از خوردن غذا امتناع می کند و در حال کاهش وزن است ممکن است به این دلیل باشد که نیاز به تنوع غذایی دارد و از خوردن تنها یک نوع و طعم خسته شده باشد، این مورد اهمیت بالایی دارد، باعث بروز مشکلات بزرگتری میشود و برای معاینه باید به دامپزشک مراجعه شود.

شما انواع غذاها را می توانید در هنگام رزرو فضا برای گربه ی خود در هتل میو انتخاب کنید. لیست هزینه ی انواع غذاها در مجموعه هتل میو در این صفحه وجود دارد.