غذای سمی برای گربه ها

الکل: نوشیدنی ها و غذاهای حاوی الکل می توانند مشکلات جدی در حیوانات خانگی ایجاد کنند و غذای سمی برای گربه ها باشد و باعث ناراحتی های جدی ، از جمله استفراغ ،  اسهال ، مشکلات تنفسی ، کما و مرگ در گربه ها شود.

خمیر نان حاوی مخمر: خمیر مخمر می تواند بالا برود و باعث تجمع گاز در دستگاه گوارش گربه شما شود. این می تواند منجر به نفخ معده و حتی پیچ خوردن شود ، که یک وضعیت بالقوه کشنده است. علاوه بر این ، مخمر الکل را به عنوان یک محصول جانبی تولید می کند که مشکلات خاص خود را دارد. با این حال ، نان پخته شده برای گربه های سالم بی خطر تلقی می شود.

شکلات: شکلات حاوی موادی به نام متیل گزانتین (به ویژه تئوبرومین و کافئین) است که برای حیوانات خانگی سمی است و می تواند باعث استفراغ ، اسهال ، لرزش ، تشنج و مرگ شود. غلظت متیل گزانتین در انواع مختلف شکلات متفاوت است. پودر کاکائو خطرناک ترین و شکلات سفید کمترین است.

 قهوه: مانند شکلات ، قهوه حاوی متیل گزانتین کافئین است و بنابراین می تواند همان اثرات ذکر شده در بالا را داشته باشد و غذای سمی برای گربه باشد.

میوه های خانواده مرکبات: مرکبات مانند لیمو ، پرتقال ، کلمانتین و گریپ فروت حاوی اسید سیتریک و اسانس هایی هستند که می توانند در گربه ها مشکل ایجاد کنند. از ساقه ، برگ ، پوست ، میوه و دانه ها باید اجتناب شود. در حالی که مقادیر کم احتمالاً فقط باعث ناراحتی معده می شود ، مقادیر زیاد می تواند منجر به اسهال ، استفراغ و افسردگی سیستم عصبی مرکزی شود.

گوشت نارگیل و آب نارگیل: شیر و گوشت نارگیل تازه می تواند باعث مشکلات گوارشی در حیوانات خانگی شود، هرچند که مقادیر کم آن آسیب جدی وارد نمی کند. آب نارگیل از نظر پتاسیم بسیار غنی است و نمی تواند برای حیوانات خانگی بی خطر باشد ، اگرچه روغن نارگیل ممکن است برای برخی از مشکلات پوست گربه مفید باشد. قبل از استفاده از این دارو به عنوان یک درمان جامع یا گنجاندن آن در رژیم غذایی گربه ، با دامپزشک خود مشورت کنید.

لبنیات: تغذیه محصولات لبنی گربه می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند ، زیرا بسیاری از گربه ها به لاکتوز حساسیت دارند و نمی توانند به طور مناسب لبنیات (شیر ، پنیر ، ماست) را پردازش کنند. ایمن ترین روش اجتناب از آنها است ، اما می توانید از دامپزشک خود بپرسید که آیا جایگزین بدون لاکتوز درمان قابل قبولی است یا خیر.

انگور و کشمش: در حالی که دلیل دقیق سمی بودن این محصولات برای حیوانات خانگی ناشناخته است ، شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه تغذیه انگور و کشمش برای گربه ها (و سگ ها!) می تواند منجر به نارسایی کلیه برای آنها شود و غذای سمی تلقی شود.

آجیل: آجیل ماکادمیا برای حیوانات خانگی سمی است و مانند انگور ، مکانیسم دقیق سمیت آن مشخص نیست. انواع دیگر آجیل ها ، از جمله بادام ، بادام هندی و گردو ، سرشار از روغن و چربی هستند که می توانند باعث ناراحتی گوارشی و حتی پانکراتیت در گربه ها شوند.

تخم مرغ خام: تخم مرغ خام ممکن است آلوده به باکتری سالمونلا باشد. علائم عفونت  به این باکتری شامل استفراغ ، اسهال و تب می باشد. تخم مرغ خام همچنین حاوی آویدین است ، آنزیمی که گربه ها را از جذب بیوتین ، ویتامین که برای سلامت پوست و مو که بسیار برای آنها مهم است ، باز می دارد.

گوشت خام یا نیم پز: مشابه تخم مرغ خام ، گوشت خام یا نپخته نیز می تواند به باکتری سالمونلا و E. coli آلوده شود. سرویس تغذیه بالینی می گوید که اغلب علائم گوارشی (معمولاً اسهال) را در حیوانات خانگی که رژیم های غذایی مبتنی بر گوشت خام مصرف می کنند مشاهده می شود.

ماهی خام: مانند گوشت خام و تخم مرغ خام، ماهی خام می تواند باکتری هایی را ایجاد کند که باعث مسمومیت غذایی می شوند.

نمک: در مقادیر زیاد ، نمک و غذاهای شور می توانند باعث استفراغ ، اسهال ، لرزش ، تشنج و مرگ در حیوانات خانگی شوند.

برخی سبزیجات و گیاهان دارویی: گرچه حیوانات خانگی  می توانند برخی سبزیجات را بخورند ، پیاز ، سیر ، تره فرنگی ، پیازچه ، موسیر و پیازکوهی به ویژه برای گربه ها مضر است و باعث مشکلات گوارشی و حتی آسیب به گلبول های قرمز خون می شود. از غذاهای حاوی این سبزیجات و گیاهان، مانند نان سیر نیز باید اجتناب شود.

زایلیتول: زایلیتول یک شیرین کننده رایج در کالاهای بسته بندی شده مانند آدامس و آب نبات است که می تواند منجر به استفراغ ، بی حالی و نارسایی کبد در حیوانات خانگی شود.

شما می توانید بهترین رژیم غذایی گربه را در این مطلب بخوانید.