به عنوان صاحب حیوان خانگی، حتماً می‌دانید که زندگی با این کوچک‌های دوست‌داشتنی چقدر لذت‌بخش است٬ اما آیا می‌دانستید که نگهداری حیوانات خانگی مزایای بسیاری دارد؟

حیوانات خانگی تقریباً بدون هیچ تلاشی می‌توانند شادی فراوانی را به زندگی ما بیاورند. آن‌ها لبخند به لبان ما می‌آورند و در زمان‌های ناراحتی و بیماری به ما آرامش می‌دهند. آن‌ها همیشه در کنار ما هستند بدون در نظر گرفتن شرایط و همیشه ما را حمایت می‌کنند. با توجه به این نکات، منطقی است که بیش از 12 میلیون خانواده در بریتانیا برای زندگی شادتر و بهبود روابط دوستانه خود، انتخاب می‌کنند که حیوان خانگی داشته باشند.

اما همچنین افرادی هستند که رابطه بین انسان و حیوان را درک نمی‌کنند یا ارزشی که یک حیوان خانگی در زندگی صاحبش دارد را متوجه نمی‌شوند. در ادامه به 8 مزیت داشتن یک دوست پشمالو می‌پردازیم:

نگهداری حیوان خانگی به تناسب اندام شما کمک می‌کنند.

همانطور که همه نژادهای سگ به پیاده‌روی منظم و روزانه نیاز دارند تا سالم و شاد باقی بمانند، ما نیز به این فعالیت‌ها نیاز داریم! با این حال، گاهی اوقات تمایل داریم کمی تنبل شویم. اگر شما نیز اینگونه هستید، سگ بهترین درمان است! آنها شما را وادار می‌کنند که هر روز از منزل بیرون بروید و در پارک بدوید. درست است، احتمالاً یک سگ بهترین مربی شخصی است که می‌توانید داشته باشید.

آنها مطمئن می‌شوند که هرگز تنها نباشید.

اگر به تنهایی زندگی می‌کنید یا شریک زندگی تان در شیفت‌های مختلف از شما دور است، در خانه بسیار تنها می‌شوید، مگر اینکه حیوان خانگی داشته باشید! گربه‌ها و سگ‌ها همیشه همراهان خوبی هستند. آنها همیشه منتظر بازگشت شما به منزل می‌مانند و اگر بخواهید درباره روز ناراحت‌کننده‌ی خود ناله کنید، به شما گوش می‌دهند. در بیشتر اوقات، تمایل دارند روی مبل لمب بشوند و در کنار شما چرت بزنند.

نگهداری حیوان خانگی به کاهش سطح استرس شما کمک می‌کند.

می‌دانیم زندگی مدرن بسیار استرس‌زاست و اضطراب زیاد می‌تواند منجر به بروز مشکلات در سلامت شما شود. خوشبختانه، حیوانات خانگی می‌توانند به آرامش ما کمک کنند – با نوازش گربه‌تان یا تماشای شنا ماهی خود در آکواریوم، نگرانی‌های شما به راحتی از بین می‌رود. مطالعات جدید نشان می‌دهند که صاحبان حیوانات خانگی در مقایسه با افرادی که حیوان خانگی ندارند، فشار خون، تری‌گلیسیرید و کلسترول کمتری دارند. آیا این فوق‌العاده نیست که با داشتن یک رفیق پشمالو می‌توانید از بروز حمله قلبی در آینده جلوگیری کنید؟

آنها به شما کمک می‌کنند به راحتی دوست پیدا کنید.

جامعه‌ای که افراد صاحب حیوان خانگی هستند، بسیار دوستانه است. حتماً برای شما نیز پیش آمده است که در پارک، شخصی به سمتتان بیاید و در مورد سگ یا گربه‌تان صحبت کند. داشتن حیوان خانگی، راه عالی و جالبی برای ملاقات با افراد جدید و ایجاد پیوندهای دوستانه و سریع است، به خصوص اگر شما از دسته‌ای کسانی باشید که در صحبت‌های کوتاه خوب نیستند. هرگز نمی‌دانید، داشتن سگ یا گربه ممکن است شما را با عشق زندگی‌تان آشنا کند!

نگهداری حیوان خانگی به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می‌کند.

حیوانات خانگی زمان زیادی از روز خود را خارج از منزل هستند و این امر سبب می‌شود که انواع میکروب‌ها و آلودگی را وارد منزل بیاورند. البته این امر لزوماً چیز بدی نیست؛ میکروب‌های اضافی می‌توانند به تقویت سیستم ایمنی شما در برابر سرماخوردگی و بیماری‌های خفیف دیگر کمک کنند. در حقیقت، مطالعات قبلی نشان می‌دهند که نوزادانی که با حیوان خانگی سگ یا گربه زندگی می‌کنند، عفونت‌های کمتری را در این سن تجربه می‌کنند و بطور کلی سالم‌تر از نوزادانی که با حیوان خانگی زندگی نمی‌کنند هستند.

آنها می‌توانند از ابتلا آلرژی در فرزندان شما جلوگیری کنند.

با این حال، تضمینی وجود ندارد که داشتن حیوان خانگی مانع ابتلا فرزندان شما به برخی آلرژی‌ها شود؛ اما شواهد نشان می‌دهد که شوره موجود در خز آنها ممکن است کمک بزرگی باشد. این نکته را در نظر بگیرید که اگر به آنها حساسیت دارید، هرگز نباید صاحب گربه یا سگ شوید؛ زیرا ممکن نیست به طور ناگهانی ایمن شوید!

آنها می‌توانند سریع سرطان را تشخیص دهند.

این یک راز نیست که سگ‌ها قدرت بویایی باورنکردنی دارند. اما آیا می‌دانستید که برخی نژادهای سگ قادر به تشخیص سرطان هستند؟ گزارش‌های بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی در دسترس است که حیوانشان با پنجه زدن یا حتی لیس زدن تومور پنهان که در زیر پوست قرار دارد، آنها را به فکر فرو برده و پس از معاینه متوجه وجود تومور شده‌اند. این گونه جان‌ها نجات پیدا کرده‌اند.

نگهداری حیوان خانگی می‌تواند حس مسئولیت پذیری را به بچه‌ها بیاموزد.

همه والدین در یک مقطعی از زندگی فرزندشان با این سوال مواجه می‌شوند: “آیا می‌توانم یک توله سگ/پونی/همستر داشته باشم؟” این موضوع تازه‌ای نیست که بچه‌ها علاقه زیادی به حیوانات دارند، و اگر به اندازه کافی بزرگ باشند، داشتن یک حیوان خانگی می‌تواند مهارت‌های بسیار مهمی را به آنها بیاموزد.