تحقیقات جدید نشان دهنده ی آن است که گربه ها می توانند در حمایت عاطفی، تغییر خلق و خوی و به طور کلی روحیه صاحبان خود کمک بزرگی باشند. گربه ها همچنین به عنوان همدم برای افراد مسن و افراد ناتوان جسمی یا ذهنی در تمامی دنیا شناخته می شوند. نزدیک به چهل میلیون خانواده در ایالات متحده آمریکا گربه خانگی دارند که همین آمار نشان . دهنده اهمیت حیوانات خانگی می باشد. در این مقاله به نکاتی برای حفظ سلامت گربه اشاره می کنیم.

اگرچه گربه ها همیشه همراهان بسیار خوبی هستند، صاحبان گربه باید از این موضوع آگاه باشند، گاهی اوقات گربه ها می توانند حامل میکروب های مضری باشند که میتوانند باعث ایجاد بیماری های مختلف در افراد بشوند.

از انواع این بیماری ها می توان به عفونت های پوستی جزیی تا بیماری های جدی اشاره کرد.

یکی از بهترین راه هایی که می توانید در برابر انواع بیماری از خود محافظت کنید شستن دست هایتان پس از غذا دادن، دست زدن و تمیز کردن گربه است.

با مراجعه مرتب به دامپزشکی و پیروی از نکات لازم، این احتمال که با لمس کردن، نوازش کردن یا غذا دادن به گربه خود بیمار شوید کمتر می شود.

چگونه از سلامت گربه خانگی خود را مطمئن شویم؟!

سالم نگه داشتن گربه به سلامت شما و خانواده تان کمک میکند.

قبل از انتخاب و سرپرستی گربه

  1. انواع خاصی از روش های به سرپرستی گرفتن گربه یا بچه گربه، مانند سرپرستی بین المللی حیوان خانگی، ممکن است به دلیل خطر ابتلا به بیماری برای خانواده شما مناسب نباشد. این امر به ویژه زمانی اهمیت بیشتری دارد که کودک خردسال، زن باردار یا افرادی با سیستم ایمنی ضعیف در خانه زندگی می کنند.
  2. قبل از گرفتن گربه یا بچه گربه تحقیق کنید و یاد بگیرید که چگونه باید از آن به درستی مراقبت کرد. می توانید از دامپزشک یا کارمندان فروشگاه حیوانات خانگی خود در مورد غذا، مراقبت، محفظه یا محیطی که برای بچه گربه یا گربه مناسب است بپرسید.

 ، (Toxoplasma)3. به این نکته توجه داشته باشید که گربه ها ممکن است توکسوپلاسما

 و میکروب های(roundworms)،کرم گرد (hookworms)، کرم قلاب دار(Giardia)ژیاردیا

دیگر را در مدفوع خود دفع کنند. برای تعویض زباله روزانه برنامه ریزی داشته باشید و همیشه پس از انجام آن دست های خود را بشویید.

 

سلامت گربه خود را زیر نظر بگیرید

گربه خود را به طور منظم نزد دامپزشک ببرید تا از وضع سلامت او مطلع باشید و بتوانید از بیماری های عفونی جلوگیری کنید. در رابطه با درمان های پیشگیرانه برای کرم قلب، کک، کنه و انگل های دیگر حتما با دامپزشک صحبت کنید.

حتما ادرار، مدفوع یا استفراغ موجود در خانه را در اسرع وقت تمیز کنید،  بعد از تمیز کردن محل را ضدعفونی کنید. دقت داشته باشید پس از آن دست های خود را به خوبی بشویید.

در صورت مشاهده هرگونه علایم بیماری در گربه خانگی تان حتما با دامپزشک خود تماس بگیرید. در نظر داشته باشید گربه هایی که در ظاهر سالم به نظر می رسند نیز می توانند میکروب ها را به افراد و حیوانات دیگر منتقل کنند.

 

گربه خود را واکسینه کنید

 

همیشه واکسن های معمولی گربه خانگی تان را در تاریخ مشخص آن بزنید، مانند واکسن هاری و دیستمپر.

واکسیناسیون می تواند به گربه شما کمک کند تا زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشد و همینطور در برابر بیماری های خطرناک از او محافظت کند.

در مورد نحوه زندگی گربه خود با دامپزشک صحبت کنید، از جمله اینکه آیا گربه در خانه است یا بیرون و یا هر دو، در خانه به جز گربه شما حیوانات دیگری هم هستند یا ممکن است با حیوانات دیگری برخورد داشته باشد یا خیر.

از دامپزشک خود در مورد سایر واکسن هایی که ممکن است برای گربه خود نیاز داشته باشید مانند لوسمی گربه بپرسید.

از گربه خود در برابر کنه مراقبت کنید

 

با دامپزشک خود در رابطه با موضوعات زیر صحبت کنید:

  1. بهترین محصولات پیشگیری از کنه برای گربه شما
  2. بیماری های ناشی از کنه در منطقه محل زندگی شما

گربه ها به انواع مواد شیمیایی حساس هستند.

بدون مشورت با دامپزشک خود از هیچ محصولی برای پیشگیری از کنه روی گربه خود استفاده نکنید.

برای کاهش احتمال اینکه نیش کنه گربه شما را بیمار کند، گربه خود را هر روز از نظر کنه بررسی کنید و اگر بیرون از منزل هستید و در گربه خود کنه پیدا کردید، فورا آن را بردارید.

برای انجام این کار می توانید انگشتان خود را با فشاری ملایم از خز گربه خود عبور دهید تا برجستگی های کوچکی را ( بین پاهای عقب، بین انگشتان پا، در اطراف دم) احساس کنید.

برای سلامت گربه خود از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید که در مقاله ای دیگر توضیح داده شده.