در این مقاله به بررسی علل ترسو شدن و خجالتی شدن گربه می پردازیم٬ راهکارهایی رو برای کنترل خشم و ترس گربه ارائه می دهیم و تا نگهداری از گربه را برای شما ساده تر و لذت بخش تر کنیم.

دلایل ترسو شدن گربه

پرخاشگری ناشی از ترس، رایج ترین نوع پرخاشگری در گربه ها است. در بسیاری از اوقات گربه ها بر اثر ترسیدن و یا اتفاقات مختلف که خوشایند نیستند ترسو و خجالتی می شوند. البته درصد کمی از گربه ها “ژن خجالتی” بودن را از والدین به ارث می برند و واکنش آن ها در مقابله با ترس عملی پرخاشگرانه است. از دلایل دیگر این نوع رفتار می توان به تربیت غلط و اشتباه در اجتماعی کردن گربه ها و یا تنبیه صاحب گربه اشاره کرد.

گربه ها ممکن است دچار ترس از افراد غریبه، مکان های جدید، گربه های دیگر،  صداهای خاص یا حتی ترس از بوها بشوند که این نوع ترس نیز به پرخاشگری منجر می شود.

آن ها میتوانند یک تجربه ترسناک (مانند رفتن به دامپزشکی با ماشین) را به خاطر بسپارند و تمام ماشین سواری های بعدی که در آینده اتفاق خواهد افتاد را همانند سری قبل تصور کنند.

یک اتفاق “بد” بین دو گربه که با یکدیگر مدت زمان زیادی دوست بوده اند باعث ایجاد کدورت شده و بین آن ها پرخاشگری ایجاد می کند.

تشخیص پرخاشگری گربه ناشی از ترس

برای اینکه بتوانید گربه ترسو و خجالتی خود را آموزش دهید و رفتار پرخاشگرانه اش را کنترل کنید، مهم است که محرک های او را تشخیص دهید!

این پرخاشگران کوچک به سرعت یاد می گیرند که رفتار پرخاشگرانه، باعث می شود که عامل اصلی ترس را از خود دور کنند. زمانی که این رفتار را کامل آموختند، برای دفع محرک به طور مکرر از آن استفاده خواهند کرد.

این کار باعث میشود به جای مقابله با ترس، هر زمان که نیاز به چیزی داشتند نیز از این رفتار استفاده کنند.

آن ها ترکیبی از سیگنال های دفاعی بدن مانند (صاف کردن گوش ها به یک طرف،جمع کردن دم، خمیده شدن) و سیگنال های تهاجمی مانند (پف کردن موهای بدن، نشان دادن دندان ها، غرغر کردن، گاز گرفتن و چنگ انداختن) را نشان می دهند و معمولا مردک چشم آن ها بزرگ می شود.

اگر بتوانید محرک ها را تشخیص دهید، بسیار راحت تر می توانید گربه پرخاشگر و ترسیده خود را آرام کنید و محرک را از بین ببرید.

اگر محرک هایی که باعث ترس گربه می شوند را بتوانیم از بین ببریم، نیازی به درمان های دیگر نداریم. اما اگر محرک ها را نمی توان تشخیص داد و یا از آن ها اجتناب کنیم، باید برای از بین بردن ترس بیشتر تلاش کنیم که در ادامه مفصل به شما یاد می دهیم که چطور این ترس و پرخاش را کم تر کنیم.

 

مراجعه به دامپزشک

اولین قدم شما بهتر است برنامه ریزی برای ویزیت دامپزشک و معاینه باشد.

گاهی ممکن است رفتار پرخاشگرانه نشان دهنده ی یک وضعیت پزشکی باشد، حتی اگر گربه شما به نظر بیمار نباشد. این امر زمانی بیشتر صدق می کند که شاهد تغییر رفتاری ناگهانی باشید، در نظر بگیرید که عقیم شدن و یا عقیم نشدن گربه نیز از عوامل تاثیر گذار در این نوع تغییر رفتار است.

برای مثال تغییر فیزیکی می تواند بر رفتار آن ها تاثیر بگذارد و کمتر تهاجمی رفتار کنند، این موضوعی است که باید با دامپزشک مشورت شود. به طور کلی تغییر در رفتار گربه یکی از نشانه هایی است که شما باید جدی بگیرید و گربه را به دامپزشکی ببرید. درد های داخلی مثل درد معده و روده و کلیه از عللی است که رفتار گربه را تحت تاثیر قرار می دهد. البته در بیشتر اوقات گربه ها با غذا نخوردن و گوشه گیری این علائم را نشان می دهند ولی در نگهداری گربه ها همه ی تغییرات باید جدی گرفته شود.

فضای امن ایجاد کنید

مناطق ساکت و مکان های مخفی در دسترس گربه ی خود را در خانه افزایش دهید. وسایلی مانند صندلی بلند، قفسه و جعبه های کوچک برای پنهان شدن باعث می شود گربه شما احساس امنیت بیشتری داشته باشد. یکی از کارهایی که می توانید برای کاهش حس رقابت با گربه های دیگر انجام دهید، این است که تعداد زیادی اسباب بازی، موکت های خراش دار و همینطور خاک برای دفع (حداقل یک عدد برای هر گربه و یک عدد اضافه) تهیه کنید.

بر روی بازی و تمرین تمرکز کنید

برای ایجاد اعتماد به نفس از بازی های تعاملی استفاده کنید. برای مثال یک اسباب بازی مانند چوب ماهی گیری یا یک دستگاه لیزر این امکان را می دهد که گربه با شما سرگرم شود، اما از راه دور! این قبیل از بازی ها کمتر باعث حمله می شوند و انرژی گربه را تخلیه می کند و گربه را آماده می کند تا راحت تر با عوامل دیگر کنار بیاید و همچنین رابطه ی گربه با شما نیز بهتر شود. ضمنا حتما در صورتی که رفتار خوبی از گربه شما سر زد به او تشویقی بدهید تا رفتار های خوب را تکرار کند.

عجله نکنید و صبور باشید

یکی از اشتباهات رایج این است که انتظار داشته باشید پرخاشگری ناشی از ترس فورا از بین برود. اگر محرک ها را شناسایی کردید، باید بدانید که نیاز به زمان، تمرین برای تثبیت رفتار گربه دارد. گربه ها شخصیت متفاوت دارند. در صورتی که رفتار گربه شما بدتر شد او را سرزنش نکنید، زیرا با این کار وضعیت را بدتر می کنید.

اگر برای تشخیص محرک ها مشکلی دارید، زمان آن فرا رسیده است که از یک فرد حرفه ای کمک بخواهید. یک دامپزشک یا متخصص رفتار گربه باتجربه می تواند در این راه به شما کمک کند.